VİSA

Sizlere yardımcı olmak adına kurulan ön ödeme sistemlerinden birisi de visadır. Visa diğer kartların aksine kişisel değil de bankaları ilgilendiren bir karttır. Visayı araştırdığınızda 2004 yılında kurulduğu görülse de aslında kartın geçmişi baya bir eskiye dayanmaktadır. İngiltere de kurulmuştur. Tüm bankalara ait kredi kartlarının alt zeminini oluşturmaktadır. Çoğu kredi kartlarının alt kısmında visa logosunu görmeniz mümkündür. Visa ödeme sistemi Avrupa 36 ülkede kullanılmakta olup Kredi Kartları ile Ön Ödemeli kartların ödeme sistemini sağlar. Visa 4000’den fazla Avrupa bankalarının, ödeme sağlayıcılarının üyesi olduğu sistemin genel merkezi İngiltere de bulunmaktadır. Tamamen müşteri memnuniyeti için çalışan visa yatırımlarını ve anlaşmalarını buna göre yapmaktadır. Gelişmiş olan ülkelerin çoğunda visa kart kullanmakta sorun yaşanmaz. Bundan 15-20 yıl öncesine kadar bazı sorunlar yaşanabiliyordu fakat artık böyle sorunlar yaşanmamaktadır. Dünya’nın ücra köşeleri dışında visa kartı ile ilgili sıkıntı yaşanmamaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte visa firması 150’den fazla ülke alışveriş imkânı sağlamakta ve müşterilerini hoşnut etmektedir. Yani yurtdışına çıktığınızda visa kart geniş kullanım alanı çokluğundan ötürü sizin için yaşam kaynağı olmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde çipli yapıya geçilmediğinden ötürü kullanımınız sigorta güvencesi altındadır. Bu da visa firmasının kullanıcılarının hiçbir kayıp yaşamadan hızlı ve güvence altında kullanma yapmanızı sağlar. Firma siz kullanıcılarına verdiği kartın üzerinde kullanıcıyla alakalı bilgiler ve kart bilgileri bulunmaktadır. Visa kartının üzerinde ki bilgilerden kısaca bahsetmek gerekirse: (kart sahibinin adı soyadı-kart numarası (16 hane)- son kullanma tarihi (skt)- güvenlik kodu (CVC2=CVV2=CID)-kart kuruluşu logosu-kartı düzenleyen banka logosu-kart ailesi-çip). Visa firması kişilere kart vermediğinden visa kartı sahibi olabilmek için vize firmasının anlaşma yaptığı bankalardan kart almanız gerekmektedir. Bankalar ise şahıslara üç farklı ödeme tercihine göre; banka kartı, kredi kartı, ön ödemeli kart ürünlerini sunarlar. Kıta Avrupa’sında ise yerel halk kart kullanımını tercih etmese bile altyapının sağlamlığından ötürü yine sıkıntısız bir biçimde visa kartını kullanabilirsiniz.

Visa europa, Türkiye’yi de içerisinde bulunduran bir sistem oluşturmuştur. Türkiye de yaptıkları araştırmada diğer ülke vatandaşlarının yurtdışına çıktıklarında nakit para kullanma alışkanlığı daha fazla iken Türk vatandaşların yurtdışında kredi kartı kullanma oranlarının çok daha yüksek olduğunu görmüşlerdir. Bu yüzden Türk vatandaşları kredi kartı kullanımında özellikle visayı tercih etmekte güvenirliliğin ve sıkıntısız kullanımın keyfini de sürmektedirler. Uluslararası Harcamalar Araştırması yurtdışına çıkan Türk tüketicilerin de harcamalarında nakit kullanmayı tercih ettiğini gösteriyor. Araştırmaya katılan Türkler ülke içinde yaptıkları harcamalarda sadece yüzde 22 oranında nakit kullanırken, yurtdışına çıktıklarında bu oran iki katına çıkıyor ve yüzde 43’e ulaşıyor. Visa firması Kart sahiplerine 200’den fazla ülkede 38 milyon kullanım alanıyla daha hızlı daha kolay daha güvenilir kullanım olanakları sağlar. Visa Avrupa, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 16 ülkede tüketicilerin yurt dışı seyahat harcama alışkanlıkları ve ödeme şekillerini ortaya koyan bir araştırma yaptı. Toplam 32.000 kişinin katıldığı Uluslararası Harcamalar Araştırması tüketicilerin yurt dışına çıktıklarında ödeme tercihlerini değiştirdiklerini gösteriyor. Araştırmaya göre tüketiciler, kendi ülkelerinde yaptıkları alışverişlerde ödemelerini ağırlıklı olarak kartla gerçekleştirirken, yurt dışına gittiklerinde nakitle ödemeye ağırlık veriyor. Yani hem yurt içinde hem yurt dışında rahatlıkla kullanabileceğiniz ve son derece güvenilir şekilde kullanabileceğiniz bir kart haline gelmiştir. Kart 2004 yılından itibaren sadece müşteri memnuniyetini göz önünde bulundurmuş ve bundan dolayı da sadece Türkiye de değil tüm dünya da adını iyi ve olumlu bir şekilde duyurmayı başarmış olan bir kart haline gelmiştir.